Prelistavamo „Male novine“ Pere Todorovića: „E, TO JE SKORO KRAJ SVETA!“
-Fonografske novine „pomoću naročite Edisonove sprave, same sebe pročitaju (odčegrtaju) tako da pretplatnici ne naprežu oči, niti sveću i lampu gore“
„Male novine“, čiji je vlasnik i glavni urednik bio Pera Todorović, imaju značajno mesto u istoriji naše štampe. Znameniti Vodičan bio je otac moderne žurnalističke misli u Srbiji svoga doba. „Palanačke“ će, negujući uspomenu na njega i njegovo delo, prelistavati „jutrenji list“, koji je neko vreme izlazio dva puta dnevno. Na stranicama „dnevnog lista za svakoga“, pored ostalih, pažljivi istraživač uočiće i rubriku „nauka“. U tekstu pod naslovom „Edison i elektrotehnika“ vlasnik i glavni urednik obraća se čitaocima ovim rečima:
„Mi smo češće u ovom listu pominjali ime tog đenijalnog Amerikanca – elektrotehničara, a to ćemo činiti i u buduće, kad god prikaže svetu koji novi pronalazak svoj, kojih predstoji bez sumnje veliki broj.“
„Male novine“ pažnju čitalačke publike ovoga puta zadržale su na Edisonovom usavršenom fonografu „to jest spravi, koja prima u sebe svaku reč, pesmu, zviždanje, svirku itd. i sve to isto tako sama povtorava odmah i posle ma koliko dužeg vremena.“ Ovaj list, čijoj su glavi pridodati njegov francuski i nemački naziv (LE PETIT JOURNAL i KLEINE ZEITUNG) napominje kako „ čisto čovek ne može verovati u istinitost toga“ da bi potom uverio čitaoce da „sprave njegove, koje se već nalaze po Evropi, svedoče u istini sve to.“
Objašnjavajući koliku praktičnu vrednost ima taj Edisonov izum, „Male novine“ , da neko ne bi pomislio kako je to igračka, obaveštavaju svoje čitaoce „da se u Americi sudije već za ispitivanje svedoka njime služe i suđenja time bitno olakšavaju i ubrzuju“. U nastavku autor ( svi tekstovi, osim pisama uredništvu objavljivani su bez potpisa) ovako objašnjava kako radi fonograf:
„Pred svedoka se metne fonograf ( koji i ne mora doći u sudnicu, nego ostaje kod kuće, leži u krevetu itd.) i ovaj izgovara šta ima da kaže; fonograf se donese u sud i tu on sam od reči do reči verno i istovetno povtori sve ono što je svedok govorio. Pisac teksta potom uverava čitaoce kako će se na ovaj način „testamenti moći ostavljati na ovaj način mnogo značajnije, jer će po sinove – nasljednike ovakav svojeusni testamenat njihova oca mnogo rečitiji biti od pismenog.“
U nastavku čitamo:
„Nu najoriginalnije je to, što je u svezi sa fonografom načinjena još naročita sprava za pisanje i prenašenje rukopisa i u bezbroj otisaka.“
„Male novine“ pišu da su američke novine oglasile senzacionalnu vest da je Edison na osnovu spomenutih sprava „sklopio već i nove elektrotehničke ili fonografske novine tj. novine, koje neće više morati pretplatnici čitati, očiju naprezati, sveću i lampu goreti, nego će se te novine same pretplatnicima čitati, pa i u mraku, dok pretplatnik u krevetu leži“.
Jutrenji list ( „Palanačke“ će se truditi da zadrže terminologiju i jezik iz Perinog vremena) ovako završava tekst o novom Edisonovom izumu: „ Kad sravnimo, kakva je razlika u vremenu i načinu sastavljanja novina sadašnjih štampanih i ovih, novih Edisonovih, koje same sebe i pročitaju (odčegrtaju) pomoću naročite sprave, – onda, onda skoro da reknemo i mi sa onom bakom: E to je skoro kraj sveta!“
Priređuje: D. Janojlić