Znanjem protiv droge: „DECA UZRASTA 10 DO 12 GODINA“ (11)
Projekat „ZNANjEM PROTIV DROGE“, PORTALA „ŠUMADIJSKE VESTI“, sufinansiran je iz budžeta REPUBLIKE SRBIJE – MINISTARSTVA KULTURE I INFORMISANjA.
(NAPOMENA: Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.)
Deca u ovom uzrastu vole da uče činjenice i mogu da razumeju kako stvari funkcionišu. Studije pokazuju da su posledice uzimanja droge proporcionalne uzrastu u kojem je dete prvi put uzelo drogu. Nije neuobičajno da detetu u trećem razredu neko ponudi da uzme drogu ili alkoholno piće.
U ovom uzrstu dete treba da prihvati nove informacije koje se odnose na:
– način razlikovanja droga, alkohola, duvana u njihovim raznim formama;
– kratkoročne i dugoročne posledice korišćenja droga;
– efekte droga na razne delove tela i razloge zbog kojih su droge posebno opasne po telo koje raste;
– konsekvence alkohola i drugih droga koje se upotrebljavaju u porodici i društvu, kao i po one osobe koje ih koriste.
Preporučene aktivnosti
Izdvojte posebno vreme kada ste slobodni da razgovarate sa svojim detetom, npr. za vreme šetnje, odlaska u poslastičarnicu ili posle pozorišta. Ovo će vam pomoći da nastavite da izgrađujete odnos koji će suprimovati (odbiti) neke od neizbežnih pritisaka vršnjaka kada se to dogodi.
– Podstičite dete da učestvuje u aktivnostima kao što su sport, rekreacija, društvene aktivnosti mladih. Takve aktivnosti omogućavaju detetu da stekne nove prijatelje, izgrađuje zdrave stavove o drogama i prilagođava svoje ponašanje u skladu sa njima.
– Učite svoje dete da se upotreba alkohola i cigareta često promoviše kao glamurozna ili kao „znak“ zrelosti, ali da to nije istina.
– Nastavite da uvežbavate sa svojim detetom da kaže „ne“. Manifestujte načine kako se odbija ponućeni alkohol i druge droge; da ponovimo – igranje uloga je korisna tehnika za uvežbavanje.
– Podstičite dete da se pridruži lokalnim organizacijama i udruženjima koji promovišu zdrave stilove života i bore se protiv droga.
– Zamolite dete da lista dnevne novine i da zaokruži članke o alkoholu ili drugim drogama. Članci o ubistvima, saobraćajnim nesrećama izazvanim pod dejstvom alkohola ili hapšenja zbog droge takođe mogu biti predmet zajedničke analize.
– Sprijateljite se sa roditeljima prijatelja vaše dece tako da možete da usklađujete svoje napore sa njihovim, odnosno da učvrstite njihov efekat. Udružite snage sa drugim roditeljima u nadgledavanju aktivnosti vaše dece, uskladite stavove o ograničavanju slobodnog vremena. Previše slobodnog vremena može stvoriti uslove i dovesti vaše dete u situaciju da počne da eksperimentiše sa alkoholom ili drogama.
Potreba deteta da bude prihvaćeno u grupi vršnjaka u ranim periodima adolescencije može biti osnova zloupotrebe, ukoliko je kriterijum prihvatanja spremnost da se koristi droga. Samopouzdanje, odgovornost u donošenju odluka i rešavanju problema koje je dete razvilo ranije mogu biti veoma korisne u odupiranju pritisku vršnjaka.
Deca u ovom uzrastu počinju da se suočavaju sa apstrakcijama i počinju da razmišljaju o budućnosti. Oni razumeju da njihovi postupci imaju konsekvence i znaju kako njihovo ponašanje uttiče na ostale. Snažna emocionalna podrška i dobar model zrelosti (dobar primer odraslog) su veoma bitni za identifikaciju. Pričajući trinaestogodišnjaku da će dobiti tumor pluća ili srčanu bolest za 30 – 40 godina nema nikakvog uticaja na promenu ponašanja. Poruke se moraju odnositi na „sad i ovde“ (loš zadah, mrlje na zubima, rano boranje lica koje je uzrokovano pušenjem…). U ovom uzrastu treba sprovesti pravila o neuzimanju alkohola i droga.
Proverite da li vaše dete jasno razume da su alkohol, cigarete i druge droge nedozvoljeni i da njihova upotreba predstavlja kršenje pravila.
U uzrastu do 15 godina vaše dete treba da zna :
– Karakteristike određenih droga
– Efekte droga na cirkulaciju, respiratorni, nervni i reproduktivni sistem
– Etape u razvoju zavisnosti ( upotreba, zloupotreba, zavisnost), nepredvidljivost razvoja zavisnosti od osobe do osobe
– Načine na koje droga utiče na koordinaciju aktivnosti, npr. vožnju auta ili učešće u sportu.
– Ulogu porodične anamneze u riziku da adolescent postane zavisnik od alkohola i drugih droga.